Para Prezydencka u błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w niedzielnym Festynie Rodzinnym „Spotkanie z Błogosławionym” w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowieckie). Impreza odbywa się w ogrodach przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, z którym związany był bł. Honorat Koźmiński.

Para Prezydencka obejrzała spektakl przygotowany przez uczniów z miejscowej szkoły podstawowej pod kierunkiem sióstr Sercanek, poświęcony postaci bł. Honorata Koźmińskiego.

– Spektakl pokazał tę największą wartość, którą niósł i przekazywał w tamtych trudnych czasach ojciec Honorat. A mianowicie niestrudzone, bez lęku, budowanie wspólnoty na przekór wszystkim zakazom, na przekór wszystkim zagrożeniom – mówił prezydent. Jak zaznaczył, bł. Honorat Koźmiński zachęcał do tworzenia zakonów w Polsce po to, by umacniać ducha narodowego i patriotycznego w Polakach.

– Myślę, że dzisiaj jest tutaj z nami i patrzy na nas z radością. Na nas wszystkich, którzy się tutaj spotykamy, w kraju, który jest krajem wolnym i w pełni niepodległym i suwerennym od 28 lat, ale który cały czas się buduje – powiedział o ojcu Honoracie prezydent Polski.

Od 2001 r. w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów mieści się sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego, polskiego kapucyna, założyciela wielu zgromadzeń zakonnych, który w latach 1892 – 1916 przebywał w klasztorze w Nowym Mieście nad Pilicą.

Honorat Koźmiński (1829-1916) w roku 1846 za udział w konspiracji antyrosyjskiej został osadzony w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej, gdzie zachorował na tyfus. Ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony 27 lutego 1847. Przeżył nawrócenie, w marcu 1847 r., odbył spowiedź generalną i zaczął prowadzić ascetyczne życie. 21 grudnia 1848 wstąpił do zakonu kapucynów, gdzie złożył śluby. Do Cytadeli wrócił w latach jako zakonnik spowiadający więźniów i wyprowadzający ich na śmierć. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Honorata Koźmińskiego. (PAP)

Za www.prezydent.pl