Paryż: zmarła m. Maria Teresa Jasionowicz, była przełożona generalna Sióstr Nazaretanek

W czwartek 27 lipca br. w szpitalu w Paryżu w wieku 93 lat zmarła Matka Maria Teresa Jasionowicz, była przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (Sióstr Nazaretanek). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 2 sierpnia o godz. 14:00 w polskiej parafii św. Genowefy w Paryżu.

Matka Maria Teresa Jasionowicz przyszła na świat 21 kwietnia 1930 r. w Jezupolu (ówczesne województwo stanisławowskie). Była córką osadnika wojskowego. Jej ojciec we wrześniu 1939 r. trafił do obozu jenieckiego. Mała Maria wraz z rodziną została deportowana przez NKWD do Kazachstanu, skąd udało im się wydostać wraz z armią gen. Andersa. Przez trzy lata Maria dochodziła do siebie. Po latach dawała świadectwo o zbrodniach sowieckiego reżimu komunistycznego.

Rodzeństwo z matką wyjechało do Libanu w 1945 r. Osiedlili się w Anglii w 1948 r. Maria w 1950 r. w Anglii wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, którego została przełożoną generalną w 1992 r.

Siostra Maria Teresa studiowała teologię i prawo kanoniczne. Przez wiele lat pracowała w Anglii i we Włoszech. W 1958 r. spotkała się z ojcem w Londynie, a Polskę odwiedziła w 1971 r. Wiele razy spotkała się z Papieżem Janem Pawłem II. Przyczyniła się do beatyfikacji Nazaretanek – męczennic z Nowogródka.

Od 2001 r. Siostra Maria Teresa Jasionowicz pracowała w Paryżu w domu Nazaretanek przy rue Vaugirard. Jest autorką wspomnień pt. „Pamiętam… i nie pamiętam”. Została odznaczona medalem „Pro Patria”, który przyjęła jako uhonorowanie pracy Zakonu.

Polskifr.fr / IPN