Staniątki: 800-lecie opactwa sióstr św. Benedykta

 

Kard. João Bráz de Aviz, przewodniczący Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego przewodniczył w niedzielę, 18 września Mszy św. w opactwie sióstr św. Benedykta w Staniątkach. Siostry świętują w tym roku 800-lecie swojego opactwa.

– Przywożę wam pozdrowienie od papieża Franciszka. Wspólnie z nim chcemy wielu zmian w podejściu do instytutów życia konsekrowanego, które stale odwiedzamy na całym świecie. Chcemy być więcej z wami, uczyć się od was pokory, szukać wyciszenia -mówił kard. João Bráz de Aviz.

Hierarcha wskazał na Chrystusa cierpiącego na krzyżu oraz na Maryję. – To w nich znajdujemy pocieszenie. Oni przeszli drogę pokory, uczmy się od nich – podkreślił kard. João Bráz de Aviz.

Watykański kardynał nawiązał tez bezpośrednio do jubileuszu 800-lecia opactwa w Staniątkach. – Wielkie karty historii są tutaj zapisane. To właśnie u was bije serce Polski, o które tak pięknie dbacie – mówił hierarcha.

Kard. João Bráz de Aviz przewodniczył Mszy św. przy ołtarzu polowym, ustawionym obok kościoła na terenie opactwa. Do Staniątek przyjechał także wysłannik kard. Stanisława Dziwisza, bp Jan Zając. Eucharystii przewodniczył także bp Kazimierz Górny z Kielc.

Na zakończenie liczni wierni przeszli w uroczystej procesji. Wielu z nich było ubranych w stroje krakowskie. Uroczystości uświetniła orkiestra dęta z Kopalni Soli w Wieliczce.

Przełożona opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach s. Stefania Polkowska podziękowała wszystkim za przybycie na uroczystości jubileuszowe. Wśród gości byli parlamentarzyści ziemi krakowskiej, władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, delegacje z pocztami sztandarowymi, m.in. szkół czy kolei. Przybyli duchowni z okolicznych parafii i księża salezjanie z ośrodka duszpasterskiego w Staniątkach. Wśród kapłanów był również o. Leon Knabit.

Popołudniu w Staniątkach odbędzie się jubileuszowy koncert.

Wydarzenia związane z jubileuszem odbywają się przez cały rok. Zainaugurowano je 7 lutego – w niedzielę przed uroczystością św. Scholastyki, siostry św. Benedykta. Mszy św. w staniąteckim opactwie przewodniczył wtedy nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

W październiku zorganizowana będzie sesja naukowa na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Obchody jubileuszowe zakończą się 4 grudnia.

Patronat duchowny nad jubileuszem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a patronat honorowy – prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent przesłał okolicznościowy list, a reprezentował go w Staniątkach osobisty kapelan ks. Zbigniew Kras. W związku z jubileuszem do sióstr i wiernych okolicznościowy adres przesłała także premier Beata Szydło. Odczytał go senator Zbigniew Cichoń.

Przez cały czas trwania uroczystości można było nabyć produkty przygotowane przez siostry, np. miód czy konfitury.

Prawdopodobną datą fundacji klasztoru mniszek w Staniątkach jest rok 1216. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Jaksa wyposażył klasztor w całe swoje dziedzictwo, a więc w obszerne włości, z których obecnie nic już nie pozostało oprócz klasztornego ogrodu. Najprawdopodobniej już w średniowieczu przyjmowano tu dziewczęta na wychowanie, co dało początek szkole klasztornej. Obecnie klasztor to perełka architektoniczna w Małopolsce. Jego kształt pozostał niemal niezmieniony od 800 lat.

Za KAI