Świętujemy Dzień Życia Konsekrowanego

Dnia 29.01.2023 roku o godzinie 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie miała miejsce Msza święta radiowa przed Dniem Życia Konsekrowanego. Przewodniczył jej bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który też wygłosił Słowo Boże, gdzie m.in. wskazał na świadectwo osób konsekrowanych: bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej z Jej dziełem Lasek oraz męczenniczek elżbietańskich: s. Pashalis Jahn i Towarzyszek, zbitych przez radzieckich żołnierzy. Eucharystię koncelebrowali ks. Czesław Parzyszek SAC, konsultor komisji episkopatu, o. Wiesław Kulisz SJ, dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Warszawie oraz o. Robert Wawrzeniecki OMI, sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

W czasie homilii, nawiązując do czytań mszalnych ale i aktualnej polskiej rzeczywistości bp Jacek powiedział m.in. „Okazuje się, że nasza sytuacja podobna jest do sytuacji narodu wybranego. Po czasie zachwytu nad wolnością, która jest przecież darem Boga, następuje powolne zatopienie się w doczesności. I dla wielu z nas Bóg staje się niepotrzebny. Coraz częściej porzucenie Boga i Jego prawa staje się wyznacznikiem nowego stylu życia. Apostazja jawi się jak wyraz sprzeciwy wobec instytucji Kościoła. Mamy do czynienia z wiarą deklaratywną czyli bez zobowiązań. Ktoś niekiedy mówi «ja wierzę w Boga, ale nie potrzebuje pośrednictwa ludzkiego». I obecna sytuacja sprawia wrażenie, że Bóg na nowo się ukrył. I znów jest niewidzialny i niesłyszalny. Dochodzą do tego trudne wydarzenia na świecie, choćby wojna na Ukrainie i nie tylko, głód na ziemi, niesprawiedliwy wyzyska człowieka przez człowieka, handel ludźmi i wiele innych zjawisk, w których możemy doświadczyć tzw. milczenia Boga. I może ktoś się zapytać: «gdzie jesteś Boże?». Czy rzeczywiście Bóg przestał o nas pamiętać?”.

Oprawę Eucharystii przygotowały zakonne konferencję, dlatego I czytanie odczytała jedna z sióstr, psalm zaśpiewała czytając tekst alfabetem Braille’a siostra z Lasek, II czytanie odczytał kleryk od ojców pasjonistów i modlitwę wiernych także jedna z sióstr. Oprawę muzyczną przygotował Międzyzakonny chór sióstr z Archidiecezji Warszawskiej pod dyrekcją s. Dolores Nowak a posługę liturgiczną pełnili 4 klerycy i 3 postulantów od ojców pasjonistów. W czasie Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia w obecności Ojca Biskupa, a w imieniu zgromadzeń męskich wypowiedzeniu formuły przewodniczył o. Robert Wawrzeniecki OMI, z domu zakonnego misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Warszawie.

O znaczeniu tej konsekracji wspomniał Ojciec Biskup w homilii, mówiąc: „Bóg tak naprawdę nigdy nie opuszcza swojego ludu, a zwłaszcza tych, którzy za nim tęsknią. Dlatego Bóg w swojej nieskończonej miłości posyła proroków, którzy niczym Sofoniasz, idą do narodu wybranego. Dziś są to osoby konsekrowane: to są nasi bracia i siostry, którzy pragną w swoim życiu naśladować Jezusa Chrystusa, żyjąc ewangelicznymi radami: czystością, ubóstwem i posłuszeństwem. Nie przypadkowo też Ojciec święty Franciszek nazwał życie zakonne najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa. Osoby zakonne: siostry zakonne, ojcowie i bracia, instytuty świeckie, dziewice, pustelnicy i wdowy to prorocy w dzisiejszym świecie. To właśnie oni uczą nas poszukiwać oblicza Boga, pokazują nam że wierność jest możliwa dzięki miłości i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo”.

Całego nagrania można wysłuchać na stronie Bazyliki Świętego Krzyża: http://www.swkrzyz.pl/index.php/msza-swieta-radiowa

rw omi