W dniu Święta Narodowego Papież pobłogosławił Polskę

Do wsłuchiwania się w głos Maryi, podążania drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości oraz poszukiwania prawdy, wspólnego dobra i pokoju zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W uroczystość Królowej Polski Franciszek udzielił Polakom w ojczyźnie i rozproszonym w świecie swego błogosławieństwa.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Dzisiaj przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze Święto Narodowe. Proszę o brawa dla Królowej Polski! (rozlegają się brawa) Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: „Tyś wielką chlubą naszego narodu”. W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej Ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i w świecie, z serca błogosławię. Niech żyje Polska!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, dzisiaj pragnę wspomnieć podróż apostolską, którą odbyłem w minionych dniach do Egiptu, dokąd udałem się na zaproszenie Prezydenta Republiki, Jego Świątobliwości Patriarchy Ortodoksyjnych Koptów, Wielkiego Imama Al-Azhar i Patriarchy katolickiego obrządku koptyjskiego. Dziękuję im i całemu narodowi egipskiemu za serdeczną gościnę. W Uniwersytecie islamskim Al-Azhar, przypomniałem o potrzebie dialogu między chrześcijanami i muzułmanami oraz o konieczności krzewienia pokoju w świecie. Tam, w Al-Azhar miało miejsce także spotkanie z Wielkim Imamem, które przybrało rangę Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Pokoju. Egipt to kraj wielkiego dziedzictwa kultury starożytnej cywilizacji, ziemia Bożych znaków, obietnic, przymierza. Kraj, który ma szczególną rolę na Bliskim Wschodzie w budowaniu pokoju. Dlatego wraz z patriarchą ortodoksyjnych Koptów, Tawadrosem II zachęcaliśmy, by chrześcijanie stawali się zaczynem braterstwa. Modliliśmy się wspólnie z patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem, za męczenników ostatnich zamachów. Podczas Mszy św. odprawionej w drugim dniu podróży zachęcałem małą wspólnotę katolicką w Egipcie do przeżycia doświadczenia uczniów z Emaus, do radości wiary i gorliwości. Kapłanom, osobom życia konsekrowanego i seminarzystom życzyłem, by byli świadkami wiary, prawdziwą solą tej ziemi i jej światłem. Niech Święta Rodzina z Nazaretu, która emigrowała nad brzegi Nilu, aby uciec od przemocy Heroda, błogosławi i zawsze chroni naród egipski i prowadzi go na drodze do dobrobytu, braterstwa i pokoju.

Wśród pielgrzymów polskich byli dziś metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, bp Andrzej Suski z Torunia a także wierni z parafii św. Trójcy oraz z Zespołu Szkół im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu (arch. białostocka); z parafii św. Andrzeja w Ujeździe (diec. opolska); z parafii św. Michała Archanioła z Dobrzan oraz parafii Narodzenia NMP z Gryfina (arch. szczecińsko-kamieńska); z Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła z Jakubowa (diec. zielonogórsko-gorzowska); parafii św. Józefa Oblubieńca z Wręczycy Wielkiej oraz pielgrzymi z Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polski i z Parafii św. Doroty w Przyrowie (arch. częstochowska); Grupa młodzieży i nauczycieli z Jezuickiego Gimnazjum Św. Stanisława Kostki w Krakowie; pielgrzymi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej; Wydawnictwo św. Wojciecha z Poznania świętujące 120-lecie powstania; Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa z Rogozina k. Płocka; pielgrzymi ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce; pracownicy Urzędu Gminy Postomino (woj. Zachodniopomorskie); pracownicy Imperial Tobako z Radomia; Pielgrzymi z Biura Pielgrzymkowego „PAX” z Białegostoku; Pielgrzymi z Lublina i Leżajska; Reprezentacja Województwa Kujawsko- Pomorskiego z podziękowaniem za uznanie patronatu św. Jana Pawła II nad województwem; pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego ze Świdnika; Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne Caritas z grupa międzyparafialną z Włocławka; Centrum Pielgrzyma w Pewli Wielkiej; Pielgrzymi z Grupy Polonijnej z Walii.
st (KAI) / Watykan