„Z Eucharystii czerpiemy życie i radość” – sesja referentek powołaniowych

W dniach 24-26 stycznia 2020 r. z inicjatywy Sekcji Powołań działającej przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych odbyła się kolejna Sesja Formacyjna dla sióstr posługujących w referatach powołaniowych. Do Częstochowy przyjechało 69 sióstr reprezentujących około 40 różnych zgromadzeń zakonnych, jak również Matka Barbara Latocha, odpowiedzialna za Sekcję Powołań i siostry działające w Sekcji.

Tematem wiodącym sesji było hasło: „Eucharystia drogą wiary”. Różnorodność prelegentów przyniosła bogactwo spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, a szczególnie na ludzi młodych. Siostry mogły zmierzyć się z aktualnymi problemami postmodernizmu i płynnej rzeczywistości, z wyzwaniami relatywizmu, na które w swojej konferencji zwrócił uwagę pan Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Ksiądz Dominik Chmielewski SDB zaprosił siostry do jeszcze głębszego przeżywania tajemnicy Eucharystii w powołaniu do życia konsekrowanego. Jednocześnie ukazał priorytet prowadzenia młodych ludzi do Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oraz głębokiego wchodzenia w rozumienie i celebrację Mszy Świętej. Podkreślał, że pogłębianie relacji z Jezusem jest zawsze głównym zadaniem każdej osoby powołanej i przejawia się świadectwem życia w codzienności.

Swoim doświadczeniem w prowadzeniu młodych ludzi oraz cennymi radami i  przykładem pracy powołaniowej podzieliła się w sobotni wieczór siostra Tomira Brzezińska MSF, członkini Sekcji Powołań.

Obecność pani Justyny Galant, pracownika Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski przybliżyła siostrom świat komunikacji medialnej, jego zadania, nowe prądy i możliwości szerszej współpracy z mediami.

Eucharystia, modlitwa na Apelu Jasnogórskim, czas spotkań, słuchania, rozmów, dzielenia się i wymiany doświadczeń w atmosferze zaufania i radości kolejny raz stały się wspólnym doświadczeniem sióstr posługujących w dziele powołań.

opracowała: s. Anna Jóźwiak AP