Siostry Dyrektorki Przedszkoli na szkoleniu w Krakowie

W dniu 19 października 2019 r. w Krakowie odbyło się szkolenie dla sióstr dyrektorek, sióstr oraz nauczycielek pracujących w przedszkolach prowadzonych przez Zgromadzenia Zakonne. W auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zgromadziło się 230 sióstr i pań nauczycielek wspierających rodziców w wychowaniu dzieci.

W pierwszej części szkolenia pani Ewa Kusz, psycholog, seksuolog i terapeuta oraz wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignacjanum w Krakowie przybliżyła temat: „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci w wieku przedszkolnym”. Celem wystąpienia było przekazanie wychowawcom jak najwięcej informacji o problemie wykorzystania seksualnego dzieci, o profilaktyce oraz o postępowaniu na wypadek zaistnienia tego problemu.  Wiedza, która została zaprezentowana miała na celu uwrażliwienie osób pracujące z dziećmi na problem wykorzystania seksualnego oraz właściwego reagowania  w przypadku naruszenia dobra dziecka.

W godzinach południowych siostry i panie zgromadziły się w kaplicy klasztornej Sióstr  Matki Bożej Miłosierdzia na Mszy Świętej by prosić Jezusa Miłosiernego przez wstawiennictwo św. s. Faustyny
i bł. ks. Jerzego  Popiełuszki o ducha mądrości w pracy wychowawczej i dar Bożego błogosławieństwa dla dzieci i ich rodzin. Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił biblista, ks. Stanisław Witkowski MS, który podjął temat wiary jako fundamentu życia chrześcijańskiego oraz ważności przekazywania jej w procesie wychowania.

W drugiej części szkolenia p. Małgorzata Nowińska-Zgurska, Kierownik Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie przekazała informacje z zakresu awansu zawodowego i oceny pracy nauczyciela. Prelegentka przeanalizowała krok po kroku przebieg i realizację stażu obowiązującą
od 1 września 2019 r.

Siostry i panie umocnione Słowem Bożym i ubogacone treściami z wykładów wyjechały, by z nowym zapałem podjąć posługę wychowawcy wobec maluczkich powierzonych ich trosce, opiece i wychowaniu.