Ojciec Święty Franciszek: Wszyscy mamy obowiązek przeciwstawiania się handlowi ludźmi

Po odmówieniu w niedzielę, 29 lipca, z wiernymi zebranymi na Placu św. Piotra południowej modlitwy maryjnej Ojciec Święty Franciszek odniósł się do przypadającego 30 lipca Światowego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i wezwał do przeciwstawienia się tej haniebnej zbrodni.

„Ta plaga prowadzi do zniewolenia wielu mężczyzn, kobiet i dzieci z zamiarem wyzysku pracowniczego i seksualnego, handlu narządami, żebractwa i przymusowej przestępczości” – powiedział Franciszek. „Również szlaki migracyjne są często wykorzystywane przez handlarzy i wyzyskiwaczy do pozyskiwania nowych ofiar handlu ludźmi. Obowiązkiem wszystkich jest potępienie niesprawiedliwości i stanowcze przeciwstawianie się tej haniebnej zbrodni” – dodał.

Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi został ustanowiony z inicjatywy ONZ w roku 2014. W 2015 roku papież Franciszek ustanowił zaś Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Jest on obchodzony w dniu liturgicznego wspomnienia pochodzącej z Sudanu św. Józefiny Bakhity, 8 lutego.W tym roku jego hasłem były słowa: „Migracja wolna od handlu ludźmi”.

W Polsce problematyką walki z handlem ludźmi zajmuje się m.in. „Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa” przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Jedną z jej inicjatyw jest modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w nocy o godz. 3.00 rano w pierwsze soboty miesiąca. Najbliższa taka modlitwa będzie miała miejsce 4 sierpnia.

Zobacz też:
 Więcej informacji na stronie www.siecbakhita.com

www.vaticannews.va/ BP KEP